שאלות נפוצות

 

מהו משך הטיפול?

משך זמן הטיפול אינו קבוע ותלוי באדם ובבעיה בגינה פנה לקבל עזרה. לעיתים מספיקה פגישה אחת ולעיתים יש צורך במספר רב של פגישות. עקב אופי החיים המודרני -הדינאמי מתפתחות גישות לטיפול קצר -מועד וכמובן שנעשה מאמץ לקצר את משך הזמן ככל האפשר.

 

מהי תדירות הפגישות?

התדירות המקובלת היא פגישה של שעה -אחת לשבוע. לעיתים בזמן משבר יש צורך ביותר מפגישה אחת לשבוע. בדרך כלל התדירות הולכת ופוחתת ככל שיש הטבה במצבו של המטופל.

 

האם ארגיש הקלה מידית?

בדרך כלל מורגשת הקלה עם תחילת הפגישות הטיפוליות. אם בגלל הידיעה שיש התחלה של התמודדות עם הקושי, ההבהרה של המצב , הגדרה טובה יותר של הבעיה או מהאפשרות לשוחח על הכאב עם אדם נוסף. פעמים רבות יש עליות וירידות במהלך הטיפול. זה תהליך מוכר הנובע מההעלאה של קשיים שהיו נסתרים עד עתה והשיחה עליהם עלולה לגרום קושי, אך הדבר חיוני להצלחת הטיפול.

 

האם טיפול נפשי יכול לעזור לי למצוא בן/בת זוג?

קושי במציאת בן זוג נובע מסיבות שונות ועל חלק מהקשיים ניתן להתגבר במהלך הטיפול. התהליך הטיפולי אינו מהווה תחליף לחיפוש בן זוג ובניית קשר. לעיתים יש קושי בהתמדה במערכת יחסים מספקת וגם על כך אפשר להתגבר במהלך הטיפול.

 

מהו טיפול בשיחת וידאו או בשיחת טלפון?

שיחה טיפולית בדרך זו מתנהלת כמו שיחה טיפולית רגילה. עדיפה השיחה באמצעות הווידאו היות וכך ניתן לראות את בן השיח. יתרונה של דרך זו הוא בכך כי ניתן לקיים אותה גם ממרחק, או כאשר המטופל מוגבל בתנועתו ואינו יכול לצאת מהבית. כמו כן ניתן לקיים התיעצות דחופה כאשר אין אפשרות או זמן לקבוע פגישה פנים אל פנים. דרך זו חוסכת זמן נסיעה והוצאות על חניה ושרות שיחת וידאו באמצעות המחשב ניתן בחינם. דרך זו מתאימה לאנשים המרבים בנסיעות ובכל זאת רוצים לשמור על רצף טיפולי. רצוי לשלב, מידי פעם, במפגשים טיפוליים מסוג זה גם שיחות פנים אל פנים.

 

איך אוכל להיות בטוח שאוכל לתת אמון במטפל?

יצירת קשר של אמון עם המטפל הוא תהליך המתרחש במהלך הפגישות הראשונות. במידה ולאחר הפגישות הראשונות לא נוצרת הרגשה טובה אפשר לדבר על כך עם המטפל ולעיתים יש צורך להחליף את המטפל.

 

האם אין סכנה שתיווצר תלות במטפל או התהליך הטיפולי?

מטרת הטיפול הנפשי הוא חיזוק המטופל . המטפל עוזר לפונה שלו להיות עצמאי ולפתור את הקשיים שלו בעצמו. על המטפל לדאוג לכך שלא תיווצר תלות. במידה ומתעוררת הרגשת תלות  כדאי להעלות את הנושא במהלך השיחה הטיפולית.

 

מתי מסתיים הטיפול?

יש קשיים ספציפיים שמטרתם ברורה (להפסיק לעשן, להתגבר על פחד טיסה, להגיע להחלטה בשאלה מסוימת וכד') . בדרך כלל הטיפול מסתיים כשהמטרה מושגת. לעיתים יש צורך בהמשך ליווי כדי לוודא שלא תתרחש נסיגה. (כמו לחזור לעישון). בשאלות אחרות המטופל מחליט, לעיתים יחד עם המטפל, מתי אפשר להפסיק את הטיפול על פי ההטבה בהרגשתו.

 

קיימות גישות טיפוליות שונות. איך אדע איזו דרך מתאימה לי?

אכן קיימות דרכים טיפוליות רבות ויש להתאים את הגישה הטיפולית לאופי הבעיה ולפונה עצמו. ניתן להתעניין ולקרוא כדי להתרשם על הדרך המתאימה ולאחר מכן לפנות למטפל המתמחה בגישה שנבחרה. אפשר ורצוי להתייעץ עם המטפל עצמו.

 

האם יש צורך להתחייב למספר פגישות או למשך זמן הטיפול?

אין בכך צורך. ניתן להפסיק את הטיפול בכל שלב. רצוי כמובן לשוחח עם המטפל על הרצון להפסיק את התהליך הטיפולי.

 

האם אפשר לשנות את נושא הטיפול או את הגישה הטיפולית

תוך כדי התהליך?

הדבר מתרחש פעמים רבות. התהליך הטיפולי הוא דינאמי ואופיו משתנה ללא הרף וכך גם הנושאים בהם עוסקים. בהתאם לכך משתנה הגישה הטיפולית ולעיתים אפשר להחליף מטפל לכזה שמתמחה בגישה מתאימה יותר. 
 

אשתי ואני עומדים בפני גרושים. האם טיפול זוגי יכול לעזור?

בשלב ראשון מבררים במהלך הטיפול האם אין סיכוי להמשך הנישואים. במידה ויש אפשרות להתגבר על הקשיים אפשר לעשות זאת ובכך להמשיך את קיום המשפחה. במידה ואין אפשרות כזו אפשר לעבור את תהליך הגרושים בדרך טובה יותר בעזרת טיפול מתאים. הדבר חשוב במיוחד כאשר לבני הזוג ילדים. כאשר יש ילדים בני הזוג נפרדים במהלך הגרושים אך הם ממשיכים להיות הורים במשותף, והמשך קשר תקין בניהם חיוני לרווחת ילדיהם.
 

אני מאוכזב מהמטפל שלי וכועס עליו. האם עלי לעבור למטפל אחר או לסיים את הטיפול?

כעס על המטפל או אכזבה ממנו מתעוררים פעמים רבות במהלך הטיפול. הדבר נובע מכך שהמטפל משמש כתחליף לדמויות משמעותיות שונות עבור המטופל ורגשותיו כלפיהן מועברות אל המטופל. כך גם הדבר לגבי רגשות חיוביים. רצוי להעלות רגשות אלה במהלך שיחה טיפולית ולהתמודד עמן. כמובן לעיתים המטפל אינו מתאים והקשר הטיפולי אינו טוב ואינו מספק ואז אפשר לפנות למטפל אחר. 

טלפון: 054-5729860